ثبت شرکت | ثبت برند | صورتجلسه تغییرات

سیستم سوخت رسانی موتور دیزلی

سیستم سوخت رسانی در موتور های دیزل بسیار حائز اهمیت در بهتر کارکردن موتور داردوتعمیرو نگهداری این قسمت  مهم می باشد.

در سیستم سوخت رسانی دیزل پمپ های انژکتور تک سیلندری در بین وسایل نقلیه قدیمی است.هر سیلندر پمپ جداگانه ای دارد.پمپ به وسیله میل بادامک که متصل به موتور است یا با تاپپیت موثر می شود.پمپ های تکی می توانند فشار پاششی تا 1800بار را تولید کنند،که برای موتورهای دیزل با پاشش مستقیم مناسب است که البته نسل جدید آن ها سیستم سوخت رسانی کامان ریل است و در ادامه به آن می پردازیم.

پمپ انژکتور به وسیله یک لوله فشار قوی کوتاه به نازل و تنه و سوزن انژکتور مرسوم اتصالی دارد.پمپ های انژکتور تک سیلندر در موتور های کوچک،لوکوموتیوهای دریائی و ماشین های ساختمانی فرایند دارد.

روش کار:

سیلندر پمپ تک مجموعه ای یک یا دو سوراخ اتصالی شعاعی دارد که که محفظه مکش نام دارد و به انژکتورها می رسد.اگر پلانجر پمپ به وسیله فنر به پایین فشار داده شود،از دو سوراخ محفظه مکش به سیلندر پمپ منتهی می شود.

وقتی پلانجر به طرف بالا برمی گردد،تا زمانی که سوراخ ها به صورت کامل پوشیده شوند،یک مقدار سوخت دیزل فشرده آماده است که به وسیله سوپاپ فشار به سوزن انژکتورها برده شده.زمانی که فشار پشتیبانی سوخت متوقف می شود،سوپاپ فشار با فنر بسته می شود.

مقدار تعویض پلانجر همواره پایدار است. مقدار سوخت مورد استفاده برای هر مرحله با شکاف کج روی پلانجر تنظیم می شود.این شکاف تنظیم کننده به سوراخ داخلی در مرکز پلانجر وصل است.فشار انژکتور تنها وقتی که شکاف به سوراخ محفظه ی مکش برسد تداول می یابد.

در این هنگام فشار سوخت زمانی به محفظه ی مکش به وسیله سوراخ ورودی پلانجر وصل می گردد.به صورت بی خبری کاهش می یابد.در نتیجه سوپاپ فشار خط انژکتور بسته می شود و سوخت به محفظه ی مکش تداول می یابد.

این مرحله می تواند با چرخش پلانجر سرعت داده شود و یا در آن وقفه به وجود آید.در زمان قبل این حالت مکانیک بود که با استفاده از یک شانه و یک گاورنر وصل شده به پدال گاز نظارت می شد.امروزه نظارت به شکل الکترونیکی توسط(EDC)انجام می شود.

کاربرد:وسایل نقیله تجاری،خودروهای مسافرتی،اتوبوس ها

قدرت خروجی:4تا1000 کیلو وات برای هر سیلندر

تعداد سیلندر ها:طبق نیاز

کنترل:الکترومکانیکی،مکانیکی

فشار تزریق:1500

مقدار سوخت تزریق شده13تا18000در هر مرحله

پمپ انژکتور ردیفی و سیستم سوخت رسان آن

پمپ های انژکتوری یک پمپ اصلی برای هر سیلندر موتور دارد،آن ها در یک ردیف آراسته شده اند.میزان سرعت حرکت بادامک پمپ نصف میزان سرعت موتور است و همیشه با حرکت پیستون در موتور همساز است. سوخت به وسیله لوله های فشار قوی به تنه اصلی انژکتور و سوزن انژکتور می رسد.

پمپ های ردیفی در میان سیستم های انژکتوری دیرینه هستند.امروزه آنها تنها در وسایل نقلیه ،اتوبوسها،ماشین های ساختمانی یا در موتورهای دیزلی ثابت یافت می شوند.فشار انژکتور در این پمپ تا1300 بار می رسد.

پمپ آنزکنور ردیفی-تکنیک دیزل بوش

پمپ انژکتور آسیابی و سیستم سوخت رسان آن

پمپ های انژکتور آسیابی یا پراکنده ساختن یک تنظیم کننده دور مکانیکی و یا الکترونیکی دارای اوانسوریتارد هستند.آنها فقط یک مجموعه پمپ فشار بالا برای همه سیلندرها دارند را به نمایش می گذارد(VE)شکل یک نوع پمپ آسیابی با پیستون محوری یا در این نوع پمپ یک پیستون توزیع کننده مرکزی پلانجر که توسط یک صفحه بادامک چرخانده می شود وظیفه تولید فشار بالا و توزیع سوخت به تک تک سیلندرها را دارد.

برآمدگیهای بادامک شکل صفحه را به جلو و عقب می برد و علاوه بر حرکت رفت و برگشت،سبب چرخش پیستون هم می شود. رگلاتور وزنه ای خارج از مرکز کورس مفید را معیین کرده و مقدار تزریق را پیمایش و قسمت می کند.انژکتور 1996_2003(VW TDl)مربوط به پمپ آسیابی(VE)این مدل انژکتور از دو فنر استفاده کرده است.

اولین مرحله یک پیش پاشش است که صداهای انفجار را نرم تر می کند.پاشش اصلی جایی است.که قدرت زیادتری وارد شود.سوخت پراکنده شده وارد انژکتورها شده،به فنر فرسوده شده غلبه کرده و آن را حرکت می دهد و پیش پاشش شروع می شود.

پمپ انژکتور آسیابی-تکنیک دیزل بوش

همچنان که پمپ انژکتور فشار زیادی را به داخل انژکتور ها و خطوط سوخت تولید می کند،فنر قوی تر حرکت کرده و پاشش اصلی شروع می شود.شکل زیر تصویر بدنه انژکتور را نشان می دهد.فشار پیش پاشش در بعضی انژکتورهای سال 1996در فشار 190 بار و در سیستم های به روزتر تا سال 2003 در فشار 220 بار آغاز می شود.پاشش اصلی در همه انژکتورهای این نسل در فشار 300 بار است و به وسیله فنر اصلی معیین می شود.

نظرات (0)

نظر خود را بنویسید