تاریخچه بوش و موتور دیزل

روبرت بوش يا به اختصار بوش به آلمانيGmbH يك شركت بر پايه ي فناوري است كه در سال ١٨٨٦ توسط رابرت بوش در شهر اشتودگارد آلمان بنيان نهاده شده، اين شركت بزرگترين تأمين كننده لوازم خودكار در جهان است .

‎بیشتر مردم می دانند که خودروهای دیزل، وسایط نقلیه با ‎صرفه و با دوام هستند. ولی عده کمی آگاهند که پمپ انژکتور ساخت رابرت بوش موجب راه افتادن خودرو های دیزلی در جاده شده است.

رودلف دیزل در سال ۱۸۹۵ اختراع خود را در معرض عموم قرار داد:

‎از یک طرف موتور دیزل مصرف سوخت کمتری داشت که در هر حال در مقایسه، این سوخت ارزانتر از سوخت مصرفی در موتور احتراقی جرقه ای بود. از طرف دیگر این موتور می توانست برای قدرت خروجی به مراتب بیشتر طراحی گردد.

‎اختراع آقای دیزل زود جا افتاد و در زمان کوتاهی در ‎کشتی ها و نیز به عنوان موتورهای ثابت مورد استفاده قرار گرفت. با این وجود، موتور دیزل یک ایراد بزرگی داشت موتور دیزل نمی توانست در دوره های سریعتر به کار انداخته شود. ولی بتدریج موتور دیزل شهرت بیشتری پیدا کرد و مزایای آن بهتر شناخته شد، تقاضا برای انواع کوچکتر و با دور زیاد بیشتر شد. ‎مانع عمده در راه رسیدن به دوره های بالا، تأمین سوخت مورد نیاز بود. در روش مورد استفاده در آن روزها، که طی آن سوخت به وسیله هوای فشرده به داخل موتور دمیده می شد، افزایش چشم گیری در دور حاصل نمی شد. بعلاوه، پمپ باد یک وسیله پیچیده ای بود که به هیچ وجه امکان کاهش مؤثر در اندازه و وزن آن وجود نداشت.

در سال ۱۹۲۲ بود که رابرت بوش تصمیم گرفت روی یک سیستم تزریق سوخت که قابل نصب در یک موتور دیزل باشد کار کند. اصول فنی ساخت این پمپ انژکتور بر اصول زیر قرار داشت:

‎آقای بوش دارای تجربه زیادی در خصوص موتورهای احتراق داخلی بود و تولیدات مهندسی خیلی پیشرفته ای داشت و بالاتر از همه این که تجربه حاصل از ساخت پمپ های مخصوص روغن کاری می توانست مورد استفاده قرار گیرد.

‎در سال ۱۹۲۳ طرحهای متعددی از پمپ های انژکتور تهیه شده بود و اولین سری آزمایشات روی موتور، در همان سال انجام یافت در سال ۱۹۲۵ طرح نهائی تأیید شد و در سال ۱۹۲۷ اولین سری تولیدات پمپ انژکتور از کارخانه بیرون آمد. با ساخته شدن پمپ انژکتور توسط بوش بالاخره موتورهای دیزل توانستند در جاده ها قرا گیرند و راه برای پیشرفت هایی که تا آن موقع سابقه نداشت هموار شد، موتور دیزل شهرت روز افزونی پیدا کرد و کاربرد بیشتری مخصوصاً در زمینه خودرو پیدا کرد.

‎در ابتدای دهه ۶۰، پمپ انژکتور آسیابی با دستگاه زمان بندی خودکار که بوسیله بوش ساخته شده بود به موتور دیزل حیات تازه ای بخشید، یک دهه بعد به دنبال تحقیقات وسیع، کنترل الکترونیکی دیزل توسط بوش تکمیل و آماده تولید انبوه شد.

اندازه گیری دقیق کمترین مقدار سوخت در زمان و مکان صحیح که نتیجه ی چندین دهه کار انقلابی بوش بود به مسائل مربوط به دیزل را که سالهای متمادی بدون حل مانده بود، حل کرد. بدین ترتیب آرزوی رودلف دیزل واقعیت پیدا کرد.

تعمیرگاه تخصصی دیزل بوش